שיקולים בלקיחת אשראי חוץ בנקאי על פני אשראי בנקאי

המערכת הבנקאית, כפי שאנו מכירים אותה, הולכת ומשתנה לנגד עיננו.
מצד אחד דורש הפיקוח על הבנקים מהבנקים לבצע התייעלות, להטמיע טכנולוגיות חדשות ולחזק את מערך ניהול הסיכונים בתחום הסייבר, הציות (הלבנת הון) והסיכון במתן אשראי למשקי בית. ומצד שני מודע לכך כי הלקוחות סובלים מסגירת הסניפים ההולכת וגוברת, מדרישות עולות וגוברות מהבנקים לספק אסמכתאות רבות לכל פעילות עסקית, מהעלייה בגובה הריבית במתן אשראי וממגבלות על מגזרי אשראי וענפים שונים. (מתוך דוח סקירה שנתית של מערכת הבנקאות 2017 – בנק ישראל)

במקביל לתהליך שעוברת המערכת הבנקאית, מבוצע הליך קידום התחרות באמצעות מערכת האשראי החוץ בנקאית.
הליך זה החל עם שינוי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שחוקק ב-2016 וביצועו בפועל החל ב-2017.
חוק זה, המפוקח תחת רשות שוק ההון, מסווג את פעילות האשראי החוץ בנקאי ומסדיר פעילות של גורמי אשראי שונים בשוק, מעגן פרמטרים בסיסיים לביצוע פעילות זו ומחייב את הגופים הפועלים תחת חוק זה למתן דיווחים שונים על היקף פעילות, עלויות מתן האשראי ותצורת הגביה וכן על רמת החובות האבודים.

במילים אחרות: מתן אפשרות לגופים פרטיים או ציבוריים להגביר את התחרות ולהוות מעין "בנק" לפעילות ספציפית עליה קיבלו אישור.

בעוד שהמערכת הבנקאית נאלצת להתמודד עם השינויים הנדרשים בתחום הרגולטורי ובמקביל עם ניהול מיליוני לקוחות בעלי אופי פעילות שונה (פרטיים, עסקים קטנים, חברות בינוניות ולווים גדולים), נהנית המערכת החוץ בנקאית מיכולת גמישות רבה יותר, שירות אישי ובחינת מתן אשראי בעיניים מקצועיות אך במהירות גבוהה.
וכך אנו יכולים לראות חברות בורסאיות כגון מיטב דש, מנורה או הפניקס, מאחדות וממזגות פעילות בתחום האשראי ונכנסות כבעלים בחברות כגון פנינסולה, אמפא קפיטל או ג.מ.א (בהתאמה) וחברות אשראי חוץ בנקאיות נוספות כגון אורשי, אופל בלאנס ואחים נאווי, ההופכות לחברות ציבוריות בכדי להגדיל את מסגרות האשראי אותן מעניקות ללקוחותיהן בכדי לעמוד בביקוש הנדרש ובמגבלות הבנקים במתן אשראי ללקוחות שונים.
האשראי החוץ בנקאי נחשב באופן מסורתי לאשראי יקר יותר מהאשראי הבנקאי, אך כיום, בשל דרישות רשות שוק ההון מהגופים תחת פיקוחה, עלויות קבלת האשראי מגופים חוץ בנקאיים הינה דומה מאד לעלות הבנקאית (ולעיתים אף זולה ממנה) ובעלת יתרונות נוספים המכומתים לבסוף לעלות כללית היכולה להפוך להיות אף יותר אטרקטיבית מאשר במימון בנקאי.
מתחילת משבר הקורונה אנו עדים לתמיכה של הממשלה במערכת הבנקאית ובאמצעות הבנקים במתן אשראי עסקי באמצעות הקרן בערבות מדינה.
בשל מתן אשראי זה ובמקביל דחיית תשלומי הלוואות לכלל הלווים (עסקי, פרטי ומשכנתאות) הביאה את המערכת הבנקאית להכניס שיקולים נוספים במתן האשראי, דבר שגרם להורדת מתן האשראי העסקי בבנקים. (בנקאות בצל קורונה: יותר הפרשות בגין חוב, פחות אשראי ופגיעה ברווח, גלובס 26/11/20)

להלן דוגמאות לעסקאות אשראי שונות:
מימון מכונה יד שניה למפעל יצרני – בפניה לבנק בחן הבנק את הפעילות הקיימת של החברה והסכים לממן את המכונה ב-70% ולפני מע"מ, בפניה לגוף חוץ בנקאי שגם הוא בחן את הפעילות אך הסתמך על ערבויות הבעלים בעיקר, קיבלה החברה מימון של מעל 90% וכן פריסה גם של תשלומי המע"מ. דבר שאפשר לחברה מימון מהיר גם של הון חוזר.
מימון שיקים – במימון/ניכיון שיקים בבנק מסחרי אנו בד"כ שמים לב לנושא הריבית, אך במימון בנקאי זה ישנן עלויות נוספות כגון: עמלת עריכת מסמכים, עמלת הקצאת אשראי, עמלת הפקדת שיק דחוי ועוד. בסכומים נמוכים שהינם עד 100 א' ש"ח יכולות עמלות נוספות אלו להוסיף עוד כ-4%-5% לעסקת המימון, דבר שרואים רק בסוף הרבעון עם גביית העמלות.
במימון החוץ בנקאי אין עמלות נוספות והריבית המבוקשת מנוכה מייד בתחילת התהליך.
מימון יבוא/יצוא – מימון ע"י חברות שילוח או חברות ייעודיות לנושא מאפשר קבלת מסגרות מימון מול לקוח/ספק (פקטורינג / פקטורינג הפוך). בזכות ביצוע הפעולה בדרך זו ישנה אפשרות לקבל גם ימי אשראי אצל הגורם בארץ ובאמצעותו גם מהספק בחו"ל.
היתרון של עסקאות אלה הינו, בייחוד:

  1. גמישות ומהירות
  2. עלויות כלליות דומות למערכת הבנקאית
  3. הורדת העומס על האובליגו הבנקאי.

מה עלינו לשים לב בעת קבלת אשראי חוץ בנקאי:

  1. רישיון מתן אשראי בתוקף לגוף המממן
  2. עלויות האשראי אינן מוגזמות
  3. עמידה ביכולת ההחזר של הלווה

מערכת מתן האשראי בישראל עוברת שינויים רבים ואנו צפויים לראות בשנים הקרובות הקמה של בנק נוסף (ע"פ מטרות בנק ישראל), בנק אינטרנטי וכן גופים רבים נוספים שיהוו "בנקים קטנים ומקצועיים" למטרות מימון או השקעה שונות.
האפשרויות לקבלת אשראי חוץ בנקאי במחירים נוחים, תוך הורדת העומס על האובליגו הבנקאי וזאת במהירות וביעילות רבה יותר, מאפשרת לעסקים רבים לשנות את שיווי המשקל בין האשראי הבנקאי לחוץ בנקאי ולהנות מגמישות בפעילותם.

 

לסיכום:

ההיכרות עם הגופים השונים והיכולת להצגת הנתונים בצורה נגישה ומקצועית לגופים אלה יכולה להעניק לעסק קיים אפשרויות מימון ואשראי שונות ולהיטיב את פעילותו השוטפת של העסק ותזרים המזומנים שלו.

* המידע בכתבה אינו מהווה המלצה, אינו מהווה ייעוץ ואינו תחליף לייעוץ

אהבתם? שתפו:

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
וואטסאפ
יואב שטרן

יואב שטרן

בעל משרד לליווי פיננסי, ליווי עסקי ופתרונות מימון ואשראי שונים לעסקים וחברות.

השאירו תגובה

דילוג לתוכן